Concursului regional ” Lire et ecrire en B.D” – editia a V-a

La editia a V-a, an școlar 2018-2019, a concursului regional ” Lire et ecrire en B.D” , desfașurat la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Măcin au fost jurizate peste 215 lucrări, premianții fiind:

Secțiunea B.D. – primar:

Premiul I: Rustem Aylin-clasa a III- a, Șc. Gimnazială nr 1 Măcin, cadru didactic îndrumător Chiper Rodica/ Padurescu Andreea

Premiul II:Miloș Luciana -clasa a IV-a, Șc. Gim. Putineiu, Teleorman, cadru didactic îndrumător Ciupitu Călușaru/ Petruța Ionela; Ștefan Chira, clasa a III- a, Șc. Gimnazială nr.1 Măcin, cadru didactic îndrumător Chiper Rodica/ Padurescu Andreea.

Premiul III:Lică Adelinaclasa a III- a, Palatul Copiilor Ploiesti, cadru didactic îndrumător Preda Andreea Simona

Mentiune: Necula Darius și Florea Raluca, clasa a II-a, Șc. Gimnazială nr 1 Măcin, cadru didactic îndrumător Enache Manuela/ Taralunga Stefana, Popescu Ana Maria clasa a IV-a, Șc. Gimnazială nr 1 Măcin, cadru didactic îndrumător Suciu Maria.

Secțiunea B.D. – gimnaziu:

Premiul I: Calagiu Georgia Elena, clasa a VIII-a, Șc Gim. Nr 66/ Bucuresti, cadru didactic îndrumător Lukacs Alina Elena; Șutiu Elena, clasa a VI-a, Liceul de Arte ” Dimitrie Cuclin”/ Galați, cadru didactic îndrumător Pelin Ana- Larisa; Grigoraș Olivia, clasa a VII-a, Șc. Gim ” Gh. Lazar”/ Bărcănești/ Prahova, cadru didactic îndrumător Porumb Georgiana Mihaela.

Premiul II: Porneală Andrei Cristian, clasa a VII-a, Șc. ” Al. Ciucurencu”/ Tulcea, cadru didactic îndrumător Popescu Gabriela; Duminică Mălina, clasa a VII-a, Șc. Gim. Trifești/ Neamț,cadru didactic îndrumător Dramu Rodica; Anuțoiu Amalia/ Costea Irina, clasa a VII-a, Șc. Gim. Nr 156 Bucuresti, cadru didactic îndrumător David Maria.

Premiul III: Donea Daria Andreea, clasa a VIII-a, Șc. Gim. ”Petru Dumitriu”/ Orșova/ Mehedinți, cadru didactic îndrumător Draghici Ana; Berariu Andreea, clasa a VI-a, Șc. Gim. ” Ion Creangă”, Suceava, cadru didactic îndrumător Bleorțu Ligia; Răducanu Robert, clasa a VI-a, Șc. Gim. Nr 1/ Umbrărești/ Galați, cadru didactic îndrumător Bulboacă Ileana Maria.

Mentiune: Foca Alessandra, clasa a VI-a, Șc. ” Al. Ciucurencu”/ Tulcea, cadru didactic îndrumător Popescu Gabriela; Meleg Ariana, clasa a VIII-a, Șc. Gim. Nr 1 Aghireș/ Sălaj, cadru didactic îndrumător Chiș Ana Debora; Balbuzan Otilia, clasa a V-a, Șc Gim nr 119 București, cadru didactic îndrumător Anghelescu Alina; Grigore Mihaela Adelina, a VI-a, Șc. ”George Coșbuc”/ Ploiești/ Prahova, cadru didactic îndrumător Antonescu Mihaela Adriana; Leteg Adela, clasa a VII-a, Șc. Gim nr 2 Tămașda/ Bihor cadru didactic îndrumător Magda Cecilia Dorina; Botan Mihaela, clasa a V-a, Șc. Gim. ” Cezar Botez”/ Fâstâci/ Vaslui, cadru didactic îndrumător Dănilă Irina; Mușet Alina, clasa a VIII-a, Șc. Gim nr 1 Săliște de Vașcău/ Bihor, cadru didactic îndrumător Terme Alexandra; Mocanu Florina, clasa a VII-a, Șc. Gim. Nr 1 Orbeasca de Sus / Teleorman, cadru didactic îndrumător Zamfir Laura.

Secțiunea B.D. – liceu

Premiul I: Pascari Oana, clasa a XII-a, Colegiul Național ” M Eminescu”/ Suceava; Precupeț Răzvan, clasa a IX-a, Colegiul Tehnic ” Lațcu Vodă”/ Siret/ Suceava, cadru didactic îndrumător Pieszczocn Nicoleta; Lombardi Xenia/ Adochiței Andreea, clasa a IX-a, Lic. Teoretic ”Gh. Munteanu Murgoci” Macin, cadru didactic îndrumător Cireașe Alina.

Premiul II: Semenciuc Oana, clasa a X-a, Colegiul Național ” M Eminescu”/ Suceava; Pavel A./ Duma L. / Benchea M. / Tamaș I./ Nistor B, clasa a IX-a, Colegiul Național Pedagogic ” Stefan cel Mare”/ Bacău, cadru didactic îndrumător Munteanu Monica; Cojocariu Gabriela, clasa a XI-a, Colegiul Tehnic de Căi Ferate ” Unirea ”/ Pașcani/ Iași, cadru didactic îndrumător Gordin Iuliana Petronela.

Premiul III: Bălănică Valeria, clasa a X-a, Colegiul Economic ” Virgil Madgearu” Galați, cadru didactic îndrumător Bojian Andreea; Păun Andrada Maria, clasa a X-a, Palatul Copiilor Pitești/ Argeș, cadru didactic îndrumător Nicolae Mihaela; Răducan Nicoleta, clasa a XII-a, Liceul de Arte ” H. Darclée”/ Brăila, cadru didactic îndrumător Avram Veronica Georgiana.

Mentiune: Lateș Marta, clasa a XII-a, Colegiul Tehnic ” Al. I. Cuza”/ Suceava, cadru didactic îndrumător Baida Corina; Niculae Cristina/ Ghiocel Alexandru, clasa a X-a/ a IX-a, Lic Teoretic ” George Călinescu”București, cadru didactic îndrumător Panainte Ofelia Oana; Nicolau Loredana, clasa a XII-a, Lic. Tehnologic ” Dumitru Moțoc” Galați, cadru didactic îndrumător Căpățână Simona; Tulumb Andrei, clasa a XI-a, Colegiul Național ” Nicu Gane”, cadru didactic îndrumător Rădulescu Liliana; Bizau Mariana, clasa a X-a, Liceul Tehnologic Forestier Sighetu Marmației, cadru didactic îndrumător Haiduceanu Maria; Stoian Denisa, clasa a IX-a, Colegiu Național de Artă „George Apostu” Bacău, cadru didactic îndrumător Condrea Daniela.

Secțiunea creație literara – gimnaziu

Premiul I: Toma Flavius, clasa a VIII-a, Șc. Gim. ” C.D. Aricescu”/ Câmpulung/ Arges, cadru didactic îndrumător Neacșu Ionica Ramona; Cinciulescu Bianca Andreea, clasa a VIII-a, Șc. Gim. ” Pompiliu Marcea”/ Tg Jiu/ Gorj, cadru didactic îndrumător Corcodel Ionela Luiza.

Premiul II: Iliescu Iustina, clasa a VI-a, Șc. Gim. Nr 119 București, cadru didactic îndrumător Anghelescu Alina; Penu Maria Madalina, clasa a VIII-a, Sc. Gim. Nr 156 București, cadru didactic îndrumător David Maria.

Premiul III : Pamfilie Roxana Livia, clasa a VIII-a, Sc Gimnaziala ”Ioan Vladutiu”/ Ludus /Mures, cadru didactic îndrumător Mihaela Florea; Catargiu Ana, clasa a VIII-a, Șc. Gim Zvoriștea- Poiana/ Suceava, cadru didactic îndrumător Șuiu Mirela Andreia.

Mentiune: Popa Daniel, clasa a VII-a, Șc Gim. Nr 1 Pietroasa/ Bihor, cadru didactic îndrumător Șandru Monica; Țonea Ariana, clasa a VII-a, Șc. Gim. ” Nicolae Bălcescu”/ Craiova/ Dolj, cadru didactic îndrumător Subțirică Ana; Carp Ioana, clasa a VII-a, Șc. Gim nr 119 București, cadru didactic îndrumător Nedelcu Maria; Frunză Andreea Bianca, clasa a VIII-a, Șc. Gim. ”Gh Lazar” Co mai rbu/ Constanta, cadru didactic îndrumător Ali Ieasemen/ Petrescu Maria Steliana.

Secțiunea creație literara – liceu

Premiul I: Neacșu Emanuela, clasa a XII-a, Colegiul Național ” Mihai Viteazul” Slobozia/ Ialomița, cadru didactic îndrumător Ștefănescu Mădălina Vanda.

Premiul II: Cioina Emanuela, clasa a XI-a, Colegiul Tehnic ” Al. I. Cuza” Suceava, cadru didactic îndrumător Baida Corina.

Premiul III : Jigau Zinaida, clasa a XI-a, Colegiul Tehnic de Căi Ferate ” Unirea ”/ Pașcani/ Iași, cadru didactic îndrumător Gordin Iuliana Petronela.

Mentiune: Peter Ioana, clasa a XI-a, Liceul Tehnologic Forestier Sighetu Marmației, cadru didactic îndrumător Jurje Mirela; Timoftei Alexandru Marian, clasa a XII-a, Colegiul Tehnic de Căi Ferate ” Unirea ”/ Pașcani/ Iași, cadru didactic îndrumător Anicolaesei Alexandra.

Lucrarile premiate sunt expuse la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Măcin până pe 19 mai 2019.