Caută
Close this search box.
Caută
Close this search box.

Concursului regional ” Lire et ecrire en B.D” – editia a V-a

La editia a V-a, an școlar 2018-2019, a concursului regional ” Lire et ecrire en B.D” , desfașurat la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Măcin au fost jurizate peste 215 lucrări, premianții fiind:

Secțiunea B.D. – primar:

Premiul I: Rustem Aylin-clasa a III- a, Șc. Gimnazială nr 1 Măcin, cadru didactic îndrumător Chiper Rodica/ Padurescu Andreea

Premiul II:Miloș Luciana -clasa a IV-a, Șc. Gim. Putineiu, Teleorman, cadru didactic îndrumător Ciupitu Călușaru/ Petruța Ionela; Ștefan Chira, clasa a III- a, Șc. Gimnazială nr.1 Măcin, cadru didactic îndrumător Chiper Rodica/ Padurescu Andreea.

Premiul III:Lică Adelinaclasa a III- a, Palatul Copiilor Ploiesti, cadru didactic îndrumător Preda Andreea Simona

Mentiune: Necula Darius și Florea Raluca, clasa a II-a, Șc. Gimnazială nr 1 Măcin, cadru didactic îndrumător Enache Manuela/ Taralunga Stefana, Popescu Ana Maria clasa a IV-a, Șc. Gimnazială nr 1 Măcin, cadru didactic îndrumător Suciu Maria.

Secțiunea B.D. – gimnaziu:

Premiul I: Calagiu Georgia Elena, clasa a VIII-a, Șc Gim. Nr 66/ Bucuresti, cadru didactic îndrumător Lukacs Alina Elena; Șutiu Elena, clasa a VI-a, Liceul de Arte ” Dimitrie Cuclin”/ Galați, cadru didactic îndrumător Pelin Ana- Larisa; Grigoraș Olivia, clasa a VII-a, Șc. Gim ” Gh. Lazar”/ Bărcănești/ Prahova, cadru didactic îndrumător Porumb Georgiana Mihaela.

Premiul II: Porneală Andrei Cristian, clasa a VII-a, Șc. ” Al. Ciucurencu”/ Tulcea, cadru didactic îndrumător Popescu Gabriela; Duminică Mălina, clasa a VII-a, Șc. Gim. Trifești/ Neamț,cadru didactic îndrumător Dramu Rodica; Anuțoiu Amalia/ Costea Irina, clasa a VII-a, Șc. Gim. Nr 156 Bucuresti, cadru didactic îndrumător David Maria.

Premiul III: Donea Daria Andreea, clasa a VIII-a, Șc. Gim. ”Petru Dumitriu”/ Orșova/ Mehedinți, cadru didactic îndrumător Draghici Ana; Berariu Andreea, clasa a VI-a, Șc. Gim. ” Ion Creangă”, Suceava, cadru didactic îndrumător Bleorțu Ligia; Răducanu Robert, clasa a VI-a, Șc. Gim. Nr 1/ Umbrărești/ Galați, cadru didactic îndrumător Bulboacă Ileana Maria.

Mentiune: Foca Alessandra, clasa a VI-a, Șc. ” Al. Ciucurencu”/ Tulcea, cadru didactic îndrumător Popescu Gabriela; Meleg Ariana, clasa a VIII-a, Șc. Gim. Nr 1 Aghireș/ Sălaj, cadru didactic îndrumător Chiș Ana Debora; Balbuzan Otilia, clasa a V-a, Șc Gim nr 119 București, cadru didactic îndrumător Anghelescu Alina; Grigore Mihaela Adelina, a VI-a, Șc. ”George Coșbuc”/ Ploiești/ Prahova, cadru didactic îndrumător Antonescu Mihaela Adriana; Leteg Adela, clasa a VII-a, Șc. Gim nr 2 Tămașda/ Bihor cadru didactic îndrumător Magda Cecilia Dorina; Botan Mihaela, clasa a V-a, Șc. Gim. ” Cezar Botez”/ Fâstâci/ Vaslui, cadru didactic îndrumător Dănilă Irina; Mușet Alina, clasa a VIII-a, Șc. Gim nr 1 Săliște de Vașcău/ Bihor, cadru didactic îndrumător Terme Alexandra; Mocanu Florina, clasa a VII-a, Șc. Gim. Nr 1 Orbeasca de Sus / Teleorman, cadru didactic îndrumător Zamfir Laura.

Secțiunea B.D. – liceu

Premiul I: Pascari Oana, clasa a XII-a, Colegiul Național ” M Eminescu”/ Suceava; Precupeț Răzvan, clasa a IX-a, Colegiul Tehnic ” Lațcu Vodă”/ Siret/ Suceava, cadru didactic îndrumător Pieszczocn Nicoleta; Lombardi Xenia/ Adochiței Andreea, clasa a IX-a, Lic. Teoretic ”Gh. Munteanu Murgoci” Macin, cadru didactic îndrumător Cireașe Alina.

Premiul II: Semenciuc Oana, clasa a X-a, Colegiul Național ” M Eminescu”/ Suceava; Pavel A./ Duma L. / Benchea M. / Tamaș I./ Nistor B, clasa a IX-a, Colegiul Național Pedagogic ” Stefan cel Mare”/ Bacău, cadru didactic îndrumător Munteanu Monica; Cojocariu Gabriela, clasa a XI-a, Colegiul Tehnic de Căi Ferate ” Unirea ”/ Pașcani/ Iași, cadru didactic îndrumător Gordin Iuliana Petronela.

Premiul III: Bălănică Valeria, clasa a X-a, Colegiul Economic ” Virgil Madgearu” Galați, cadru didactic îndrumător Bojian Andreea; Păun Andrada Maria, clasa a X-a, Palatul Copiilor Pitești/ Argeș, cadru didactic îndrumător Nicolae Mihaela; Răducan Nicoleta, clasa a XII-a, Liceul de Arte ” H. Darclée”/ Brăila, cadru didactic îndrumător Avram Veronica Georgiana.

Mentiune: Lateș Marta, clasa a XII-a, Colegiul Tehnic ” Al. I. Cuza”/ Suceava, cadru didactic îndrumător Baida Corina; Niculae Cristina/ Ghiocel Alexandru, clasa a X-a/ a IX-a, Lic Teoretic ” George Călinescu”București, cadru didactic îndrumător Panainte Ofelia Oana; Nicolau Loredana, clasa a XII-a, Lic. Tehnologic ” Dumitru Moțoc” Galați, cadru didactic îndrumător Căpățână Simona; Tulumb Andrei, clasa a XI-a, Colegiul Național ” Nicu Gane”, cadru didactic îndrumător Rădulescu Liliana; Bizau Mariana, clasa a X-a, Liceul Tehnologic Forestier Sighetu Marmației, cadru didactic îndrumător Haiduceanu Maria; Stoian Denisa, clasa a IX-a, Colegiu Național de Artă „George Apostu” Bacău, cadru didactic îndrumător Condrea Daniela.

Secțiunea creație literara – gimnaziu

Premiul I: Toma Flavius, clasa a VIII-a, Șc. Gim. ” C.D. Aricescu”/ Câmpulung/ Arges, cadru didactic îndrumător Neacșu Ionica Ramona; Cinciulescu Bianca Andreea, clasa a VIII-a, Șc. Gim. ” Pompiliu Marcea”/ Tg Jiu/ Gorj, cadru didactic îndrumător Corcodel Ionela Luiza.

Premiul II: Iliescu Iustina, clasa a VI-a, Șc. Gim. Nr 119 București, cadru didactic îndrumător Anghelescu Alina; Penu Maria Madalina, clasa a VIII-a, Sc. Gim. Nr 156 București, cadru didactic îndrumător David Maria.

Premiul III : Pamfilie Roxana Livia, clasa a VIII-a, Sc Gimnaziala ”Ioan Vladutiu”/ Ludus /Mures, cadru didactic îndrumător Mihaela Florea; Catargiu Ana, clasa a VIII-a, Șc. Gim Zvoriștea- Poiana/ Suceava, cadru didactic îndrumător Șuiu Mirela Andreia.

Mentiune: Popa Daniel, clasa a VII-a, Șc Gim. Nr 1 Pietroasa/ Bihor, cadru didactic îndrumător Șandru Monica; Țonea Ariana, clasa a VII-a, Șc. Gim. ” Nicolae Bălcescu”/ Craiova/ Dolj, cadru didactic îndrumător Subțirică Ana; Carp Ioana, clasa a VII-a, Șc. Gim nr 119 București, cadru didactic îndrumător Nedelcu Maria; Frunză Andreea Bianca, clasa a VIII-a, Șc. Gim. ”Gh Lazar” Co mai rbu/ Constanta, cadru didactic îndrumător Ali Ieasemen/ Petrescu Maria Steliana.

Secțiunea creație literara – liceu

Premiul I: Neacșu Emanuela, clasa a XII-a, Colegiul Național ” Mihai Viteazul” Slobozia/ Ialomița, cadru didactic îndrumător Ștefănescu Mădălina Vanda.

Premiul II: Cioina Emanuela, clasa a XI-a, Colegiul Tehnic ” Al. I. Cuza” Suceava, cadru didactic îndrumător Baida Corina.

Premiul III : Jigau Zinaida, clasa a XI-a, Colegiul Tehnic de Căi Ferate ” Unirea ”/ Pașcani/ Iași, cadru didactic îndrumător Gordin Iuliana Petronela.

Mentiune: Peter Ioana, clasa a XI-a, Liceul Tehnologic Forestier Sighetu Marmației, cadru didactic îndrumător Jurje Mirela; Timoftei Alexandru Marian, clasa a XII-a, Colegiul Tehnic de Căi Ferate ” Unirea ”/ Pașcani/ Iași, cadru didactic îndrumător Anicolaesei Alexandra.

Lucrarile premiate sunt expuse la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Măcin până pe 19 mai 2019.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site utilizează module cookie pentru a vă asigura că beneficiați de cea mai bună experiență pe site-ul nostru. Află mai multe!